(ბიბლიური ჰერმენევტიკური პერსპექტივა XXI საუკუნეში თეისტური ევოლუციის თვალსაზრისით)
„ვინც წმინდა წერილს განსჯის გარეშე მოუსმენს და ყველაფერს პირდაპირი გაგებით მიიღებს, ის ღმერთზე შეუსაბამოდ იფიქრებს; ხოლო ის, ვინც აზრის სიღრმეს ჩაწვდება, ყოველგვარ გაუგებრობას დაძლევს“
იეჰოვას მოწმეები და გამარჯვების დღე (რატომ ამბობენ იეჰოვას მოწმეები ჯარსა და ზოგიერთ სხვა სახელმწიფო სტრუქტურაში სამსახურზე უარს)
ინტერნეტში მწვავე დისკუსიებს იწვევს იეჰოვას მოწმეთა პოზიცია ნეიტრალიტეტთან დაკავშირებით. ამ სტატიაში გვსურს იეჰოვას მოწმეთა პოზიციის არათანმიმდევრულობა და მათი მხრიდან ამ საკითხში ორმაგი სტანდარტები გავაშუქოთ. ამისათვის მათ ყველაზე გავრცელებულ არგუმენტებს შევეხებით.
ევსები კესარიელი და ტრინიტარული ფორმულის ავთენტურობა (მათ. 28:19)
ნათლობის ტრინიტარული ფორმულის ავთენტურობის კრიტიკის ისტორია (მათ. 28:19) 1901 წლიდან იღებს სათავეს. ამ წელს, აღმოსავლეთმცოდნისა და ღვთისმეტყველების პროფესორის, ფრედერიკ კონიბერის (F. C. Conybeare) [1] ნაშრომი გამოქვეყნდა, რომელშიც მან პირველად გაამახვილა ყურადღება ხსენებული მუხლის ციტირებაზე ევსები კესარიელის ნაშრომებში.